Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie konfiskaty samochodu po spożyciu alkoholu

You are currently viewing Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie konfiskaty samochodu po spożyciu alkoholu

Konfiskata samochodu oznacza, że samochód zostaje zarekwirowany przez władze, zazwyczaj w wyniku jakiegoś przestępstwa lub nieprawidłowego działania. Procedura i prawa związane z konfiskatą różnią się w zależności od kraju. W niektórych przypadkach właściciel może mieć prawo do odzyskania swojego samochodu po spełnieniu określonych warunków, podczas gdy w innych sytuacjach pojazd jest sprzedawany lub niszczony. Nowelizacja Kodeksu karnego w Polsce wprowadza możliwość konfiskowania auta kierowcy, u którego zostanie wykryte spożywanie alkoholu. Ustawa została już podpisana, a rygorystyczne przepisy wchodzą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 14 marca 2024 roku.

Spis treści

Konfiskata samochodu oznacza, że samochód zostaje zarekwirowany przez władze, zazwyczaj w wyniku jakiegoś przestępstwa lub nieprawidłowego działania. Procedura i prawa związane z konfiskatą różnią się w zależności od kraju. W niektórych przypadkach właściciel może mieć prawo do odzyskania swojego samochodu po spełnieniu określonych warunków, podczas gdy w innych sytuacjach pojazd jest sprzedawany lub niszczony. Nowelizacja Kodeksu karnego w Polsce wprowadza możliwość konfiskowania auta kierowcy, u którego zostanie wykryte spożywanie alkoholu. Ustawa została już podpisana, a rygorystyczne przepisy wchodzą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 14 marzec 2024 roku.

Konfiskata auta po alkoholu

Konfiskata auta po alkoholu możliwa będzie w trzech sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczy recydywistów. Jeżeli osoba, która była już karana za jazdę pod wpływem alkoholu, zostanie ponownie nakryta na prowadzeniu pojazdu i badanie wykaże połowę promila w organizmie, wówczas samochód zostanie skonfiskowany. Druga sytuacja dotyczy sytuacji, kiedy kierowca poddany badaniu uzyska wynik równy bądź większy niż półtora promila alkoholu we krwi. Nie będzie miało znaczenia, czy przyczyną wykrycia spożywania trunków jest doprowadzenie do stłuczki, czy też rutynowa kontrola drogowa. Ostatnim powodem, przez który samochód zostanie skonfiskowany, jest spowodowanie wypadku, będąc pod wpływem alkoholu. Wówczas wystarczy, żeby badanie trzeźwości wykazało pół promila, aby samochód został skonfiskowany. Ponadto kierowcy grozi kara od kilku do kilkunastu lat pozbawienia wolności za doprowadzenie do ciężkich obrażeń lub śmierci.

Jak wygląda proces konfiskaty samochodu?

Pomimo iż nowelizacja Kodeksu karnego wejdzie w życie dopiero 2024 roku, to wiadomo już, jak będzie wyglądał proces konfiskowania samochodu. W przypadku podstaw do zarekwirowania auta policja zajmie auto na czas do siedmiu dni od złapania kierowcy. Po tym czasie sprawa trafi do Sądu, gdzie zapadnie decyzja czy samochód zostanie zarekwirowany, czy na osobę, która dopuściła się przestępstwa, zostanie nałożona odpowiednia kara. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pod uwagę brane będą konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu takie jak na przykład doprowadzenie do uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijaku

Samochód jest leasingowany — czy obowiązuje konfiskata takiego pojazdu?

Ustawa przewidziała sytuację, w której samochód osoby, która dopuściła się jazdy pod wpływem alkoholu, jest leasingowany bądź nie jest jej własnością. Wówczas kierowca będzie musiał uiścić wpłatę w wysokości równej średniej rynkowej wartości pojazdu, który prowadził w momencie popełnienia przestępstwa. Jeżeli auto ucierpiało na skutek wypadku to i tak kierowca musi pokryć kwotę pełnowartościowego samochodu. Jest to rozwiązanie, które pozwoli uniknąć korzystania z wytłumaczenia, iż samochód nie jest własnością osoby dopuszczającej się przestępstwa.

Kierowcy zawodowi a nowelizacja ustawy

Kierowcy zawodowi bardzo często korzystają do celów służbowych z samochodów i pojazdów, których wartości nie byliby w stanie spłacić przez całe swoje zawodowe życie. Ciężarówki, drogie pojazdy wykorzystywane do celów rolniczych czy autobusy to ogromny koszt dla osoby prywatnej. Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadziła więc przepisy na sytuacje, kiedy to zawodowy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu i spełnieniu jednego z trzech warunków konfiskaty auta. Sąd ma wówczas obowiązek nałożenia kary finansowej od 5000zł. Zasądzona kara ma zostać wpłacona na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej lub na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Jest to niezwykle ważny przepis i forma wsparcia dla tych organizacji.

Zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego

Nowelizacja przepisów Kodeksu karnego zakłada także zaostrzenie przepisów względem kierowców, którzy dopuszczą się prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Obowiązujące do tej pory grzywny dla osób, które ponownie zostały złapane na wsiadaniu za kierownicę w stanie nietrzeźwości, zastąpione bowiem pobytem  w zakładzie karnym. Jeżeli kierowca winny będzie spowodowania wypadku, czeka go kara pobytu przynajmniej trzech lat w więzieniu. Ponadto, jeśli w wypadku zginie inny uczestnik ruchu drogowego, kara ta sięgać będzie nawet szesnastu lat pozbawienia wolności.

Konfiskata samochodu jako środek zapobiegawczy

Niewątpliwie wprowadzenie zasad dotyczących konfiskaty auta po alkoholu ma działać odstraszająco na osoby, które dopuszczały się wsiadania za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego ma wzbudzić poczucie odpowiedzialności za zdrowie oraz życie samych kierujących, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wizja kar finansowych, konfiskaty samochodu, czy też pobytu w zakładzie karnym to powód do zwrócenia uwagi jak ważne jest, aby prowadzić samochód, będąc trzeźwym, a co za tym idzie w pełnym skupieniu.