Czy wirtualny alkomat się sprawdza?

You are currently viewing Czy wirtualny alkomat się sprawdza?
W dzisiejszych czasach, gdzie z jednej strony dbamy o bezpieczeństwo na drogach, a z drugiej nie rezygnujemy z życia towarzyskiego, wciąż pojawia się dylemat – jak oszacować swoją trzeźwość przed wsiadaniem za kierownicę? Czy warto korzystać z wirtualnych alkomatów, aby sprawdzić swoją trzeźwość?

Wirtualny alkomat – ile promili po jednym piwie?

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę pod wpływem alkoholu, to nie tylko konsekwencje finansowe. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę po obiedzie, kolacji czy imprezce, warto nawet kilka razy sprawdzić się. Najlepiej mieć własny, dobrej klasy alkomat elektroniczny, ale jak nie posiadamy, to chociaż skorzystajmy z wirtualnego.

Czesto zadajemy sobie pytania:

 Ile trzeźwieje po jednym piwie ?  Najlepszy wirtualny alkomat?  Czy mogę już kierować? Ile promili po jednym piwie? Wirtualny alkomat- czy pokazuję prawdę?

Alkomatów online,  w sieci jest kilkanaście. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, warto skorzystać z kilku.

Czy można wierzyć takiemu internetowemu kalkulatorowi trzeźwości, postaramy się sprawdzić.

Spis treści

 

1 piwo ile to w zasadzie promili

Testerem jest 48-letni mężczyzna, ważący około 70 kg, o wzroście 176 cm.

Do kolacji, wypija 0,5 litra piwa, jasne pełne o zawartości alkoholu 5  .

Do sprawdzenia alkoholu w wydychanym powietrzu, używam alkomatu AlcoForce XS, który działa z aplikacją na telefon. Jest to alkomat z sensorem elektrochemiczny, którego błąd pomiaru jest na poziomie około 10%. Z doświadczenia wiem, że wskazania tego alkomatu są bliskie wskazaniom alkomatów policyjnych, dlatego jest to mój niezbędnik, który zawsze mam pod ręką.

Test zaczynamy wieczorem, godzina 21:30. Pojemność 0,5 litra piwa, tester spożywa w czasie około 60 minut. Po zakończeniu degustacji, odczekaliśmy 15 min. i po przepłukaniu wodą ust, wykonaliśmy pierwsze sprawdzenie.

Godzina 22:39 – wynik 0,32 ‰ . Czekamy następne kilkanaście minut i wykonujemy następny test – godzina 23:01, wynik 0,36 ‰.

Zaskakujące jest to, że zamiast spadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu- rośnie. Wynika to z tego, że alkohol najpierw wchłania się i następnie nastąpi proces spalania. Każdy organizm reaguje indywidualnie, dlatego tak trudno ocenić moment, kiedy organizm poradzi sobie z określoną dawką alkoholu. Są to bardzo indywidualne uwarunkowania, zależne od takich czynników jak: płeć, wiek, waga, wzrost, wypełnienie żołądka itp.

Następny pomiar, wykonujemy za około 30 min, – godzina 23:32. Wynik jest w tendencji spadkowej – 0,22 ‰ , więc alkohol zaczyna być „spalany”. Ile czasu potrzebuje organizm aby całkowicie usunąć opary alkoholu? Wykonujemy następny test za około 40 min. – godzina 00:13, wynik 0,21 ‰, co świadczy o tym że proces „spalania alkoholu”, następuje bardzo wolno.

Wydawać by się mogło, że po tak długim czasie, możemy już spokojnie wsiąść za kierownicę auta i czuć się bezpiecznie. Niestety, około 3 godziny od spożycia 0,5 lita piwa, to za krótki czas dla tego mężczyzny, by mógł prowadzić pojazd mechaniczny. Czekamy prawie godzinę i wykonujemy następny pomiar. Jest już godzina 1:00. Oczekiwaliśmy, że to już najwyższy czas, by organizm uporał się z tak małą ilością alkoholu. Wynik zaskoczył nas- 0,11 ‰ . Co to oznacza? W dalszym ciągu, musielibyśmy czekać, by zobaczyć na wyświetlaczu telefonu 0,00 ‰ i dopiero wtedy podejmujemy decyzję kierowania pojazdem. Na tym wyniku, zakończyliśmy test i poszliśmy spać.

Alkomat online kalkulator promili - tabelka
Aplikacja alkomatu AlcoForce XS

Wirtualny alkomat – czy pokazuje prawdę?

Nie każdy posiada alkomat elektroniczny, który pomoże w takich sytuacjach, dlatego postaram się sprawdzić działanie „wirtualnego alkomatu”.

Otwieram komputer i wpisuje w Google słów wirtualny alkomat” i otrzymuje wiele wyników.

Nazewnictwo jest różne – wirtualny alkomat, alkomat online, kalkulator promili, przelicznik promili, kalkulator promili online.

Wybieram kalkulator promili – Wirtualny alkomat (blokadaalkoholowa.com)

Wpisuję dane: 0,5 litra piwa, mężczyzna, 70 kg.

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu wg kalkulatora są następujące dane :  0,33 ‰ i za 1 godzinę 0,21 ‰ a za 2 godziny – 0,09 ‰, zaś za 3 godziny 0,00 ‰

Gdy od  spożycia minęła 1 godzina.  kalkulator wylicza następujace dane: 0,21 ‰ i za 1 godzinę 0,09 ‰ a za 2 godziny – 0,00 ‰

O czym świadczą powyższe dane?

Otrzymane wyniki potwierdzają, że w żadnym wypadku nie możemy bezgranicznie ufać alkomatowi online (o czym twórcy  informują ), gdyż zawartość alkoholu w naszym organizmie zależy w ogromnej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji.

Należy zawsze mieć na uwadze, że wirtualny alkomat ma charakter jedynie poglądowy. Jego działanie, bazuje jedynie na komputerowych wyliczeniach, umożliwionych za pomocą Internetu – istnieje wiele zmiennych czynników, których nie da się tak po prostu zmierzyć za pomocą wzoru matematycznego…

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, ile promili będziecie mieć po jednym piwie, wtedy zdecydowanie polecam zakup dobrego alkomatu osobistego. Jest to zdecydowanie lepsza opcja, nawet względem mojego ulubionego wirtualnego alkomatu.

 Mimo wszystko i tak szczerze polecam z niego korzystać – przydaje się na przykład, gdy chcemy zaplanować, ile mniej więcej wypić na imprezie. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki, kiedy będziemy chcieli jechać, a tradycyjny alkomat kategorycznie nam zabroni. 

Polecamy zakup dobrego alkomatu w sklepie internetowym ExpertMarket.

Modele TOP to:

  1. ALKOMAT Promiler AL8000 PLUS
  2. ALKOMAT PRO-X-5
  3. ALKOMAT AlcoForce EVO

NIC nie zastąpi prawdziwego alkomatu osobistego z czułym sensorem

Wirtualny alkomat
wirtualny alkomat

Ten post ma 2 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.