Zabrano ci prawo jazdy za alkohol – dowiedz się jak odzyskać!

You are currently viewing Zabrano ci prawo jazdy za alkohol – dowiedz się jak odzyskać!

Zastanawiasz się, co grozi za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu? Przeczytaj nasz artykuł, w którym dowiesz się, jakie konsekwencje czekają na kierowców, którzy przekroczą dopuszczalną dawkę alkoholu we krwi. Sprawdzisz również, jak odzyskać prawo jazdy po zabraniu go za alkohol oraz czym grozi recydywa. 

Zabrane prawo jazdy za alkohol – co za to grozi?

Stało się – kontrola na drodze, alkomat i wynik przekracza 0,2 promila. Co nam wówczas grozi ?
Od 0,2 do 0,5 promila to tak zwany stan po spożyciu, które traktowany jest jako wykroczenie. Zgodnie z artykułem 87 kodeks wykroczeń przewiduje:
grzywnę nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).


Spis treści:

W o wiele gorszej sytuacji znajdzie się kierowca u którego zawartość alkoholu we krwi przekroczyła 0,5 promila. To już stan nietrzeźwości – przestępstwo, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara finansowa od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej) oraz10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).
Jeszcze bardziej surowo traktowana jest recydywa – po 3-krotnej „wpadce” można dożywotnio utracić prawo kierowania pojazdami.

Czym się różni zatrzymanie od utraty prawa jazdy?

Jeżeli badanie alkomatem przez policję wykazuje jakąkolwiek wartość powyżej 0,2 promila policja dokonuje zatrzymania prawa jazdy. Dzieje się to również, jeżeli kierowca odmówił badania alkomatem – wówczas policja kierując go na badanie krwi. W tym drugim wypadku jeżeli badanie krwi nie wykazało alkoholu prawo jazdy można odzyskać po 30 dniach. O czasowym zakazie prowadzenia pojazdów, zwanym potocznie zabraniem prawa jazdy za alkohol decyduje sąd. Podczas postępowania sąd bierze pod uwagę różne czynniki – na korzyść kierowcy działa jego niekaralność, brak punktów karnych za inne wykroczenia drogowe, a także sytuacja zawodowa.

Skazany na zabranie prawo jazdy - jest na to rada

Czy odzyskanie prawa jazdy zabranego za alkohol jest możliwe ?

Prawo jazdy można odzyskać po upływie czasu określonego przez sąd. Jeżeli przekracza on 1 rok należy zdać ponownie egzamin na prawo jazdy. Po upływie połowy kary można wnioskować do sądu o przywrócenie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Samo złożenie wnioski nie gwarantuje skrócenia kary, ale sąd może przychylić się do wniosku skazanego i orzec zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Co to oznacza w praktyce ? W zakładzie posiadającym odpowiednie uprawnienia w każdym typie samochodu można zainstalować blokadę alkoholową, która uniemożliwia uruchomienie pojazdu po spożyciu alkoholu. Po jej założeniu konieczne jest dodatkowe badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów.

Dożywotnia utrata prawa jazdy – na czym polega?

To najbardziej dotkliwa kara, jaka może spotkać nietrzeźwego kierowcę, orzekana w przypadku recydywy. O jej uchylenie można ubiegać się dopiero po 10 latach od wydania wyroku. Wówczas sąd może przyznać uprawnienia do prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową. 

Należy pamiętać, że prowadzenie samochodu po cofnięciu uprawnień jest przestępstwem, za które grozi grzywna, a nawet kara więzienia do 2 lat. Dane kierowcy, który nie zastosował się do zakazu prowadzenia pojazdów niezależnie od wysokości kary trafiają do Krajowego Rejestru Karnego, co może skutkować poważnymi problemami z podjęciem pracy.

Ten post ma 2 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.