Ciekawi Cię, jak długo utrzymuje się alkohol w organizmie? W naszym artykule znajdziesz informacje o tym, ile trzyma jedno piwo, jak szybko wytrzeźwieć, a także dlaczego próba przechytrzenia przepisów może się źle skończyć. Dowiedz się, jak uniknąć niebezpieczeństwa i nie narazić się na utratę prawa jazdy.
Jak długo utrzymuje się alkohol w organiźmie ?
Zastanawiasz się jak długo utrzymuje się alkohol we krwi? Niestety, na to bardzo ważne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas metabolizmu alkoholu zależy od kilku czynników i jakiekolwiek obliczenia i tabele mogą posłużyć wyłącznie jako przykład. Czas spalania alkoholu jest o wiele dłuższy niż proces jego wchłaniania. Zależy między innymi od płci, wagi, „sprawności” wątroby, a także uwarunkowanego genetycznie stężenia enzymów niezbędnych do trawienia alkoholu.
Dlatego nie możemy stwierdzić, że potężnie zbudowany mężczyzna może sobie pozwolić na kieliszek wina do obiadu, a drobna kobieta nie. Na spalanie alkoholu mają również wpływ zmęczenie, choroby i ogólna kondycja organizmu.
Spis treści
Ile „trzyma” jedno piwo ?
Na „piwko do obiadu” można sobie pozwolić…To bardzo ryzykowne stwierdzenie. Półlitrowy kufel piwa o zawartości alkoholu 5% to plus minus 0,25 promila, czyli tak zwany stan po spożyciu alkoholu, który w polskim prawie jest wykroczeniem.
Powiedzmy, że przeciętny obiad trwa 40 minut. Właśnie po takim czasie od spożycia zawartość alkoholu we krwi osiąga maksymalną wartość. Jeżeli nie dysponujemy precyzyjnym urządzeniem pomiarowym, takim jak na przykład alkomat, należy odczekać 2,5-3 godziny. Zdrowy człowiek, nie nadużywający alkoholu po obiedzie z kuflem piwa z pewnością nie będzie czuł żadnych objawów nietrzeźwości. Policyjna kontrola może okazać się naprawdę zimnym prysznicem.
Jak szybko wytrzeźwieć ?
Wszelkie tradycyjne i cudowne sposoby mogą zmniejszyć dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym zwane po prostu kacem, natomiast nie ma sposobu, aby „usunąć” alkohol, który przedostał się już do krwi. Chłodny prysznic, wielkie ilości kawy, spacer czy tłusta jajecznica poprawią samopoczucie, ale nie odbije się to na wyniku badania alkomatem. Również „alkomaty wirtualne” i tabele nie dają pewności, a jedynie określają przybliżony czas trzeźwienia.
Reasumując są 2 wyjścia – skontrolować się sprawdzonej jakości alkomatem (można również o to poprosić na posterunku policji) lub odczekać o wiele dłużej niż nam się wydaje. Po obficie zakrapianej kolacji bezpiecznie można siąść za kierownicę nie wcześniej niż na drugi dzień późnym popołudniem. Kontrola podczas często przeprowadzanych przez drogówkę akcji „trzeźwy poranek” może zakończyć się dotkliwą grzywną i utratą prawa jazdy.
0 alkoholu we krwi – czy to oznacza, że w czasie kontroli byłeś trzeźwy ?
Niekiedy kierowcy próbują przechytrzyć przepisy i po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu odmawiają policjantowi kontroli alkomatem. Jest to jednak broń obosieczna. Po pierwsze kończy się to zatrzymaniem prawa jazdy na 30 dni do wyjaśnienia sprawy. Po drugie, jeśli badanie krwi w szpitalu wykaże chociaż by śladową ilość alkoholu na podstawie wyniku biegły toksykolog może określić zawartość alkoholu we krwi w momencie badania – na przykład 2 godziny wcześniej. Pomimo, że nasze przepisy dopuszczają zawartość alkohol we krwi do 0,2 promila lepiej nie balansować na granicy ryzyka, a do obiadu „strzelić sobie” piwko bezalkoholowe.
Pingback: Komu grozi zapaść alkoholowa? • BLOKADA ALKOHOLOWA