Spis treści

Promil to najpopularniejszy miernik trzeźwości doskonale znany każdemu z nas. Dla wygody użytkowników, większość producentów alkomatów osobistych zastosowała w swoich urządzeniach wskaźnik w promilach. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze wynik musi być podany w tej jednostce miary. A nie będzie w niej z pewnością podczas badania przez funkcjonariusza. Wskazania alkomatów dowodowych dotyczą bowiem wyników w miligramach na litr wydychanego powietrza. Warto więc poznać przelicznik mg na promile, aby oszczędzić sobie stresu podczas kontroli trzeźwości.

Czym się różnią tytułowe miary

Promil oznacza zawartość alkoholu we krwi, z kolei jednostki w miligramach na litr dotyczą zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przyjęło się, że stan nietrzeźwości w naszym kraju określany jest przy użyciu promili. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi więc 0,2 promila. Nic więc dziwnego, że wiele osób oddycha z ulgą, gdy wskazanie alkomatu policyjnego nie przekracza 0,20. Nie jest to jednak powód do radości. Wskazanie to dotyczy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik na alkomacie policyjnym powinien więc wskazywać wartość niższą od 0,10 (mg/l).

Skróty BAC i BrAC – co oznaczają?

W kontekście mierzenia trzeźwości kierowców warto wspomnieć o tych dwóch skrótach, z którymi także możemy się spotkać.

Skrót BAC (Blood Alcohol Concentration) oznacza stężenie alkoholu we krwi, które jest zawsze wyrażane w promilach. Z kolei skrót BrAC (Breath Alcohol Concentration) dotyczy stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, które jest mierzone w mg/l.

Tabela – najprostsze ułatwienie

Aby uniknąć konsekwencji wynikających z jazdy ze zbyt dużym stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu, warto wiedzieć, w jaki sposób przeliczyć mg/l na promile. Dużym ułatwieniem jest tabela przeliczeniowa, którą przedstawiamy poniżej.

Czy osobisty alkomat jest wiarygodny?

Nawet jeśli po badaniu własnym alkomatem i przeliczeniu promili na mg otrzymałeś wynik poniżej dopuszczalnego stężenia alkoholu w organizmie, nie oznacza to stuprocentowej pewności, że możesz prowadzić samochód. Warto mieć na uwadze, że alkomaty posiadają również różne tolerancje błędu pomiaru – zazwyczaj w tańszych jest ona większa, a w droższych mniejsza. Zły wynik możemy także uzyskać, kiedy posiadany alkomat nie zostanie skalibrowany. Kalibracja alkomatu powinna mieć miejsce raz w roku.

Na zły wynik alkomatu może mieć wpływ:

  • błąd pomiaru posiadania alkomatu,

  • nieskalibrowany alkomat,

Jak przeliczyć alkohol w mg na promile

Może się zdarzyć, że podczas mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie będziesz mieć dostępu do tabeli. Co wówczas zrobić? Przelicznik alkomatu na promile jest prosty. Aby uzyskać wynik w procentach, należy przemnożyć uzyskany wynik w mg/l przez 2,1. Wielu mnoży przez 2, jednak dokładny współczynnik w naszym kraju wynosi właśnie 2,1. Analogicznie, kiedy mierzymy stężenie alkoholu we krwi swoim osobistym alkomatem, który pokazuje wartość w promilach, aby uzyskać wynik w mg/l należy podzielić uzyskany wynik przez 2,1.

Jeśli wybierzesz się w podróż do innych krajów, może Cię zaskoczyć inna wartość przelicznika. Warto o tym pamiętać! W Danii, Finlandii, Norwegii czy Szwecji będzie to 2,0:1, z kolei w Wielkiej Brytanii czy na Malcie 2,3:1. W Polsce z kolei jak zostało wspomniane wcześniej – jest to 2,1:1.

Ile można mieć promili za kierownicą?

Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila (0,095 mg/l). Wykazanie u kierowcy pojazdu stężenie alkoholu we krwi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila (0,238 mg/l) to wykroczenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wykroczenie to może grozić:

  • utrata prawa jazdy na min. 6 miesięcy,

  • kara pieniężna wyższa niż 2500 zł, aż do 30 000 zł

Kierowca posiadający we krwi ponad 0,5 promila alkoholu popełnia przestępstwo. Konsekwencjami popełnionego przestępstwa jest kara grzywny oraz do dwóch lat pozbawienia wolności.
Kierowca ten może również otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Polskie prawo w kwestii nietrzeźwych kierowców jest stosunkowo ostre. Dzięki niemu jednak ryzyko spowodowania wypadków przez nich znacznie się zmniejsza. Dla porównania w Anglii dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to aż 0,8 promila.

Warto mieć zawsze na uwadze, że wynik stężenia alkoholu w organizmie może być podany z wykorzystaniem dwóch jednostek: promili i mg/l. Wiedza ta będzie szczególnie przydatna, podczas kontroli drogowej. Wielu z nas przywykło już do wartości w promilach, dlatego wynik poniżej 0,20 zwykle oznacza odetchnięcie z ulgą, w rzeczywistości jednak rodzi poważne konsekwencje. Wynik powyżej 0,10 (mg/l) przekracza dozwoloną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.