Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi

You are currently viewing Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi

Jeśli jesteś kierowcą, z pewnością interesuje Cię, jaka jest dopuszczalna dawka alkoholu we krwi oraz jakie konsekwencje niesie za sobą przekroczenie tej wartości. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące dopuszczalnych wartości w Polsce, USA oraz innych krajach, a także wskazówki, jak uniknąć przekroczenia dopuszczalnej dawki alkoholu i jak postępować w przypadku wątpliwości

Skąd się bierze alkohol we krwi ?

Alkohol najpierw wchłaniany jest częściowo przez śluzówkę jamy ustnej. Potem trafia do układu pokarmowego, skąd stopniowo przenika do krwi. Proces ten trwa dość długo – od pół godziny aż do 2-3 godzin jeżeli pijemy w czasie obfitego posiłku. Stąd badanie alkomatem zaraz po wypiciu drinka nie jest miarodajne. Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi może zostać przekroczona znacznie później, kiedy już zapomnimy o „niewinnym” kuflu piwa do obiadu.

Jaka jest dopuszczalna dawka alkoholu we krwi w Polsce ?

Jest to wartość poniżej 0,2 promila. Sprawdźmy jak wygląda to w praktyce posługując się wirtualnym kalkulatorem. Otóż postawny mężczyzna o wzroście 180cm i wadze 80kg pół godziny po wypiciu małego (0,33l) piwa o zawartości 5% alkoholu przekroczy tę niewielką wartość osiągając 0,23 promila. Wniosek jest prosty – nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu przed prowadzeniem samochodu.

Oczywiście jest to wyliczenie przybliżone, ale czy warto ryzykować surową karę i utratę prawa jazdy ?

Zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila jest traktowana przez polskie prawo jako wykroczenie.

Grozi za nie zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat, minimum 2500 złotych grzywny i aż 10 punktów karnych (15 od 17 września 2022)

Dawka alkoholu we krwi przekraczająca 0,5 promila to już przestępstwo zagrożone utratą prawa jazdy, kara więzienia lub ograniczenia wolności, grzywna do 60000 złotych oraz 10 punktów karnych (15 od 17 września 2022)

 

Jaka jest dopuszczalna dawka alkoholu usa

Jak jest dopuszczalna ilość alkoholu w USA ?

Pozornie dość wysoka – 0,8 promila. Jednak nie dotyczy ona wszystkich – kierowcy młodociani, do 21 roku zycia mogą mieć zaledwie 0,1 promila, a posiadacze wyższych, zawodowych kategorii prawa jazdy 0,4.

Kara za przekroczenie tych wartości zależna jest od prawa stanowego, a konsekwencje podobne jak u nas. Stosowana jest również kara więzienia, dożywotnia utrata prawa jazdy, a także przymusowe prace społeczne. Dopuszczalne 0,8 promila może uśpić czujność zupełnie niesłusznie. Wracając do naszego przykładu powyżej wystarczy pół butelki wina do obiadu aby zostać uznanym za „DUI” – driving while intoxicated. Jazda po alkoholu w USA jest przestępstwem i pomijając wyżej wymienione kary dla cudzoziemca może być powodem do ekstradycji.

A jak jest w innych krajach ?

Przed samochodową podróżą za granicę koniecznie należy to sprawdzić. Najlepszym przykładem są nasi sąsiedzi – nie stroniący od piwa Czesi i Słowacy czy zwolennicy mocniejszych trunków na Białorusi i Ukrainie dopuszczają tylko 0,00 promila. W większości krajów Unii Europejskiej jest to 0,5. Warto pamiętać, że cudzoziemiec zazwyczaj traktowany jest z pełną surowością przez policję, a zatrzymanie będzie się wiązać z licznymi problemami, z konfiskatą pojazdu włącznie.

Jak nie przekroczyć dopuszczalnej dawki alkoholu we krwi?

  • Nie pić w ogóle alkoholu bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdu – „bezpieczna dawka” nie istnieje !

  • Nie siadać za kierownicę rano po większej ilości alkoholu spożytej poprzedniego wieczora. Można pomyśleć o tym późnym popołudniem, po wykonaniu badania alkomatem

  • Nie wierzyć do końca wirtualnym kalkulatorom – to przybliżone dane obciążone znacznym prawdopodobieństwem błędu

  • W razie najmniejszych wątpliwości zbadać się profesjonalnym alkomatem. Zabawki w breloczku za kilkanaście złotych nie są precyzyjne. Jeśli nie ma porządnego alkomatu pod ręką można poprosić o przebadanie na najbliższym posterunku policji.

Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.