Spis treści
Z roku na rok przepisy w polskim prawie, zaczynają robić się coraz bardziej restrykcyjne dla kierowców. Istnieje wiele różnych, nieprzyjaznych sytuacji, które mogą spowodować utratę tymczasową lub też trwałą. Niektóre z nich pozbywają prawo jazdy bezpośrednio, niektóre zaś pośrednio, przez zdobycie punktów karnych.
Najczęstsza utrata prawa jazdy
Punkty karne to najczęstsza przyczyna utraty zdolności do prowadzenia pojazdów — wynika to z faktu, że jest powiązana z większością przestępstw drogowych. Punkty określane są przez uprawniony do tego organ, w tak zwanym taryfikatorze.
Za co można dostać punkty karne
Rok 2022 jest rokiem dynamicznym pod kątem punktów karnych. Od jego początku, zaczęto wprowadzać nowe zmiany. Pierwsza aktualność datowana była na 1 stycznia 2022, zaś druga na wrzesień. Tabele z aktualnymi punktami karnymi można bez większego problemu znaleźć w internecie, jego lista jest bardzo długa.
Podzielić go można na punkty główne, które dzielą się na pomniejsze.
Do tych ogólnych można zaliczyć:
- Naruszenie bezpieczeństwa pieszych pojazdem mechanicznym,
- Złamanie zasad ogólnych (porządkowych),
- Niedozwolona prędkość i hamowanie,
- Niepoprawna zmiana kierunku jazdy,
- Niedozwolone omijanie, wymijanie, cofanie,
- Złe wyprzedanie,
- Przecięcie kierunków ruchu,
- Podróż podczas złej przejrzystości powietrza,
- Niedozwolone holowanie,
- Niepoprawna jazda na autostradzie i drogach ekspresowych,
- Niedozwolone zatrzymanie i postój,
- Złe używanie świateł zewnętrznych,
- Niedozwolona jazda w ruchu drogowym,
- Przewóz ładunków, przyczep i osób wbrew zasadom,
- Dotyczącą samego kierującego,
- Niestosowanie się do znaków,
- Stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Utrata prawa jazdy przez punkty — jak wrócić do normalności?
Za nim uzyskamy odpowiedź na to, jak odzyskać prawo jazdy, po utracie za punkty w roku 2022. Warto mieć na uwadze, że próg punktów karnych, nie jest w każdym przypadku taki sam. Zależy on przede wszystkim od tego, jak długo posiadamy prawo jazdy:
- Do 1 roku, limit 24 punkty,
- Więcej niż rok do 20 punktów.
Jeżeli przekroczony zostanie limit, kierowca skierowany zostaje na powtórne zdanie egzaminu teoretycznego jak i praktycznego.
W przypadku pozytywnego wyniku, nasze konto zostaje wyczyszczone z punktów i na nowo z czystą kartą możemy wrócić za kółko. Sytuacja dużo gorzej wygląda w przypadku oblania — następuje wtedy utrata i przymus ponownego przystąpienia do egzaminu. Gdy już wiadomo jak odzyskać utracone tymczasowo prawo jazdy, warto trwać w zaparte i zdawać – ponieważ istnieją przypadki, gdzie takiej możliwości nie będzie…
Czy po wyroku można odzyskać prawo jazdy?
No dobrze, a co w przypadku, gdy przewinienie było na tyle duże, że prawo jazdy zostało skonfiskowane na stałe…
Jest to kara ostateczna, związana ze zdolnością do prowadzenia pojazdów. W większości przypadków, odzyskanie nie jest możliwe.
Zaliczyć do niego można:
- Wywołanie katastrofy w ruchu,
- Wzięcia udziału w wypadku i nie udzielenia pomocy,
- Wywołanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie nie trzeźwości,
- Ponowienie jazdy pod wpływem środków odurzających,
- Prowadzenie pojazdu mimo uprzedniego zakazu.
Nadzieja pojawia się w jednym przypadku. Mowa tutaj o sytuacji odebrania zdolności do prowadzenia, po spożyciu alkoholu. Zgodnie z prawem, po odczekaniu 10 lat, istnieje możliwość złożenie wniosku o blokadę alkoholową. Jest to specjalny alkomat, podłączony do zapłonu silnika. Jego działanie polega na przebadaniu, każdorazowo kierowcę — jeżeli wykryje jakiś procent alkoholu, pojazd nie uruchomi się.